Cannondale

Merida
18 stycznia 2019

O marce


Firma Cannondale została założona w 1971 roku przez Joego Montgomery'ego. Jej nazwa wzięła się od nazwy stacji kolejowej Cannondale Metro North w Wilton, Connecticut.
Pierwszym rowerem wyprodukowanym przez firmę Cannondale był turystyczny model ST-500 z 1983 roku. Posiadał on, rewolucyjną jak na owe czasy, ramę wykonaną z aluminiowych rur o zwiększonej średnicy. Dzięki temu rama była o wiele sztywniejsza i jednocześnie lżejsza od konkurencyjnych ram stalowych. W kolejnych latach do oferty wprowadzano nowe modele rowerów – szosowe, terenowe i miejskie.
Obecnie Cannondale sprzedaje ponad 80 modeli rowerów różnego typu na całym świecie. Charakterystyczną cechą marki stał się amortyzator Lefty dwu-półkowy amortyzator przedni, jednostronny i jednogoleniowy, typu upside-down, produkowany z niewielkimi zmianami konstrukcyjnymi od roku 2000 r..
Dostępny w wersji aluminiowej jak i wykonanej z włókna węglowego. Obecnie stosowany głównie w rowerach górskich oraz szosowym SLATE (ze zmniejszonym skokiem do 30 mm).
W 2018 r. nastąpiła odsłona nowego modelu Lefty z jedną półką nazwanego Ocho (osiem) i rurą sterową tapered, poprzednie wersje pasowały tylko do ram Cannondale z główką ramy 1.5”.
Cannondale ma w swojej ofercie rowery górskie, szosowe, damskie, dziecięce, e-bikes, urban&fitness. Ramy produkowane są z wysokiej jakości aluminium 6061 i 6069. Cannondale cieniuje ramy bezstopniowo, czym udało się wyeliminować lokalne naprężenia i jeszcze skuteczniej rozłożyć obciążenia w konstrukcji ramy. Hydroformowanie, rozkuwanie, mechaniczne kształtowanie, odkuwanie, zaawansowane cieniowanie ścianek i podwójne spawy – to wszystko składa się na ramę, która jest niewiarygodnie sztywna i lekka, oferującą jakość jazdy natychmiast rozpoznawalnej jako cecha charakterystyczna Cannondale’a.

W ofercie są również ramy z kompozytu BallisTec Cannondale'a, który czyni ramy sztywnymi, bardzo lekkimi i wytrzymałymi jednocześnie, do tego pozwala niejako "programować" zachowanie ram w specyficznych miejscach, nadając jej nadzwyczajnej sztywności tam, gdzie jest to pożądane, oraz elastyczności w strefach, gdzie pochłanianie drgań jest najbardziej skuteczne. Pozostając jednymi z najlżejszych ram na świecie, ramy karbonowe BallisTec przechodzą wszystkie testy jakości Cannondale, nawet te najbardziej ekstremalne.
To właśnie dlatego każda z tych ram otrzymuje dożywotnią gwarancję.